pondelok, 26 máj 2014 18:32

Ako zdolať svoj prvý triatlon

 

Návod na pokorenie triatlonu a pár rád ako čo najlepšie prejsť svoj prvý triatlon.

Tento článok je určený všetkým, ktorí sa chystajú zájsť svoj prvý triatlon. Čo nezabudnúť pri balení na preteky ako postupovať s prípravou svojej športovej výstroje pred štartom a pár ďalších rád, ktoré vám pomôžu na vašom prvom triatlone.

Swimming Pool-660x558 

Na registráciu je vždy vhodné prísť čo najskôr, dve hodiny pred štartom stačia, pretože čím skorej ju vybavíte tým skôr sa môžete začať venovať sebe a svojmu športovému arzenálu. Najdôležitejšie na registrácií je to, že dostanete štartové číslo a prípadne čip na meranie času. Netreba zabudnúť na zicherky bez nich totiž číslo ťažko upevníte. Po registrácií si väčšina pretekárov ide uložiť veci do depa: bicykel, prilbu, štartové číslo bežecké tenisky, okuliare a nejakú výživu (fľašu). Pri depe stáva rozhodca. Na niektorých pretekoch sú v depe pretekári radení podľa štartového čísla a niekde nie. Treba si vždy nájsť buď svoje miesto, alebo výhodnú pozíciu, keď nie je okolo vás veľa iných pretekárov, ale aby ste zas mali voľný prístup k bicyklu a k východu z depa. Ďalšia dobrá rada, keď už idete do depa je celkom fajn zobrať si všetko so sebou naraz. Každý pretekár hovorí, že pretek sa rozhoduje aj v depe. Tretry a tenisky je dobré si rozopnúť a položiť k bicyklu, prilbu s číslom a okuliarmi si pretekári dávajú medzi brzdové bowdeni a riaditká. Kratši triatlon sa dá absolvovať aj bez gélu či tyčinky. Vždy je však lepšie mať jedlo poruke ako ho nemať vôbec.

37665056 ridgeline location 1 2012 0310 w640

Keď sa uistíte, že už máte v depe všetko čo budete potrebovať po plávaní na cyklistiku a záverečný beh, je dobré si dať nejakú tú rozcvičku: strečing, rozbehanie a pod. Rozcvičte sa ľahko, len aby sa telo pripravilo. Keď už ste rozcvičený tak sa oblečte do dresu v ktorom budete pretekať, zoberte čiapku, okuliare a ak máte aj neoprén tak si ho oblečte trošku skôr, lebo sa oblieka trochu ťažšie. Dávajte si pozor, aby ste stihli prísť na štart včas, aby ste sa stihli rozplávať. Plavecká čiapka sa hodí hlavne do studenej vody, voda vám tak predsa odoberá o niečo menej tepla. Pri plávaní sa často zahmlievajú okuliare. Dajú sa kúpiť všelijaké prípravky proti zahmlievaniu, stačí však ak si ich dobre vyčistíte. Lepšie potom vidíte na bójky a aj na breh.

running-girl-1024x682

Po výbehu z vody idete rýchlo do depa. Počas behu si dajte dolu okuliare a čiapku. Prilbu si musíte nasadiť a zapnúť ako prvú (tak je to v pravidlách), hodiť na seba štartové číslo, obuť si tretry alebo tenisky a zobrať svoj bicykel. S bicyklom bežíte cez depo. Nasadnúť na bicykel môžete až po prekročení čiary, ktorá ohraničuje koniec depa. Tam väčšinou stojí rozhodca. Výhoda triatlonového dresu je to, že si v depe nemusíte na mokré telo obliekať dres, prípadne tričko, čo ide veľmi ťažko. Plávať môžete pokojne v plavkách na beh a cyklistiku si však musíte dať niečo aj na vrchnú časť tela tričko alebo tielko(tielko sa pravdepodobne oblieka lepšie). Ženy samozrejme môžu absolvovať aj celý pretek v plaveckých plavkách. Niektorí pretekári nepoužívajú tretry, je to na každom individuálne. Ak sú však kopce, alebo ťažšia cyklistická trať, tretry sú lepšie. Na cyklistike väčšinou oceníte, že máte nejaký ten gél pri sebe, aspoň bude viac energie na beh. Tretry si môžete vyzuť ešte za jazdy, keďže ostanú zapnuté v pedáloch, ak to však nemáte natrénované alebo nie ste si takýmto manévrom istý, radšej si tretry vyzujte normálne a prejdete do depa  v nich. Je dobré mať v depe uterák, alebo nejakú podložku, aby ste si utreli nohy a nestáli na kamienkoch. Tí, ktorí išli na bike v teniskách to v depe majú ľahšie a môžu ísť skôr na beh. V hobby kategórií je to však úplne normálne. Ponožky na beh netreba, ak však nie ste zvyknutý behať bez nich, je lepšie tých pár sekúnd obetovať. Už veľakrát sa stalo, že si niekto zodral nohu až do krvi práve preto, že nemal ponožky. Už ostáva len beh. Pred behom je dobré sa občerstviť, napiť vody a dať si nejakú šiltovku alebo šilt na hlavu, lebo keď páli slnko tak to nie je moc príjemné bez pokrývky hlavy.

2655 2 Radfahren-am-R3

Keď sa po preteku otvorí depo a môžete si zobrať svoj bicykel a zvyšné veci, je celkom dobre skontrolovať či ste si naozaj v depe nič nezabudli(plavecké okuliare sa zvyknú občas zabudnúť). Týmto sa pre vás vlastne skončia všetky vaše pretekárske povinnosti a zvyšok dna si už môžete užívať v spoločnosti svojich kamarátov pri popretekových kofole.


Ďakujeme za cenné rady servru www.triaxx.sk.